Czym są obozy tematyczne?
Kolonie, wypoczynek, rekreacja
Gdy słońce zaczyna wstawać wcześniej i swoją wędrówkę na niebie kończy coraz później, co oznacza, że kończy się wiosna i zbliża czas wakacji, często zadajemy sobie pytanie, jak zorganizować naszym najmłodszym letni wypoczynek. Najlepiej byłoby wyjechać gdzieś razem z całą rodziną. Nie zawsze jednak jest to możliwe ze względu na niemożność wzięcia urlopu, czy też ze względów finansowych. Nie każdy też posiada babcię na wsi, gdzie można wysłać naszą pociechę, mając absolutną pewność, że opieka będzie na najwyższym z możliwych poziomie. Pozostaje nam jedna możliwa alternatywa. Mamy do wyboru obozy lub kolonie dla dzieci i młodzieży.
Co wybrać z ogromnej liczby ofert? Przeglądamy internet i bardzo dobrze, jeśli szybko otworzymy stronę www.kogis.pl . W ten sposób zaoszczędzimy mnóstwo czasu, nie musimy szukać dalej.
Historia kolonii wypoczynkowych
Jeszcze przed I wojną światową, światli mieszkańcy Warszawy, zdali sobie sprawę, że życie w mieście nie sprzyja zdrowiu najmłodszych i szansę na poprawę sytuacji daje możliwość letniego wypoczynku poza miastem. Jednakże duża część społeczeństwa nie miała dostatecznych środków materialnych, na zapewnienie wyjazdu za miasto. Pozytywistyczne hasła „pracy u podstaw” spowodowały, że zaczęto organizować kolonie letnie dla dzieci z rodzin ubogich. W 1882 roku dr Stanisław Markiewicz, Bolesław Prus i Jadwiga z Findeisenów Pawińska, organizują w Warszawie Towarzystwo Kolonii Letnich. Zakwalifikowane dzieci wysyłane były do wspierających akcję dworów ziemiańskich. Okres międzywojenny przynosi dalszy rozwój kolonii dla dzieci. Dużą rolę wspierającą odgrywało Robotnicze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, starające się zapewnić wypoczynek dzieciom najbardziej potrzebującym. W okresie powojennym kolonie stały się akcją socjalną prowadzoną na wielką skalę. Ogólne założenia kolonii z tamtych czasów przetrwały do dziś, z tym że jednak dzisiejsze wyjazdy, znacznie różnię się poziomem.
Rodzaje kolonii
W zależności od wieku i upodobań naszych milusińskich mamy do wyboru ogromną ilość przeróżnych rodzajów aktywnego, kolonijnego wypoczynku. Oto najbardziej popularne:
- edukacyjne
Kolonie językowe, najczęściej z językiem angielskim lub niemieckim. Dla młodych naukowców z programem doświadczeń, eksperymentów, obserwacji. - artystyczne
Dla miłośników muzyki, nauka śpiewu lub gry na instrumentach. Uzdolnieni plastycznie mogą wyjechać na kolonie z warsztatami malarskimi lub fotograficznymi. Młodzi literaci mają do dyspozycji zajęcia z social media oraz dziennikarstwa internetowego. - dla aktywnych
Tu mamy do wyboru największą liczbę możliwości: piłka nożna, siatkówka, koszykówka, pływanie, biegi, tenis, fitness, samoobrona i szereg innych.
Czy warto jechać na kolonię
Wielu rodziców obawia się, czy decyzja o wysłaniu dziecka na kolonię jest słuszna, czy dziecko będzie bezpieczne i w ogóle czy „sobie poradzi”.
Zdajmy sobie jednak sprawę z tego, że dziecko na kolonii nigdy nie zostaje samo. Wykwalifikowany personel nie tylko ma zapewnić możliwość rozrywki i wypoczynku, ale przede wszystkim ma czuwać nad bezpieczeństwem swoich podopiecznych. Jednocześnie dajemy dziecku niepowtarzalną okazję rozwoju samodzielności. Na koloniach trzeba samemu wstać o określonej porze, także ubrać się w miarę samodzielnie i dostosować się do programu dnia. Wyjazd kolonijny to znakomita okazja poszerzenia horyzontów. Dziecko poznaje nowych rówieśników, często kulturę i tradycje, ma możliwość podziwiania pięknych miejsc. Czas spędzony na koloniach jest zorganizowany i kreatywny. Jest doskonałą zabawą i bywa przygodą zapamiętywaną na długo.
Co brać pod uwagę wybierając kolonię
Przede wszystkim należy porozmawiać z dzieckiem o samej możliwości wyjazdu i czy ma na to ochotę. Wybierz kolonię o ciekawym profilu, zgodnym z jego zainteresowaniami. Niekoniecznie cena odpowiada standardowi. Raczej kieruj się zasadą, że duża ilość aktywności to mniejsza ilość czasu na nudę i tęsknotę za domem. Dobrze się zastanów, aby po kilku dniach, w telefonie nie usłyszeć – przyjedźcie po mnie, chcę już wracać.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.